Уменията на бъдещето, свързани с дигитален и зелен преход, бяха представени по време на Национална конференция "Към трансформиращо неформално образование в България" в Софийския университет

На 6 ноември,  в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски", беше представен  европейски проект ?SKYLA“ на Столична община, свързан с развитие и прогнозиране на уменията, необходими за успешния двоен преход за дигитална и зелена трансформация.
В България проектът се изпълнява от Столична община и Клъстер ?Мехатроника и автоматизация“, а във фокуса на проектните дейности е общинската ?Стратегия за младите хора” (2017 – 2027) и актуализиране на заложените мерки за стимулиране на продължаващото образование и младежко предприемачество, чрез подобрена свързаност между етапите в обучението на младите хора, така че да отговарят по-добре на нуждите на индустрията или да стартират нов бизнес. Проектът се финансира по Програма ИНТЕРРЕГ Европа 2021 – 2027 и се съфинансира от ЕФРР на ЕС.
За трета поредна година Центърът за интердисциплинарни изследвания и иновации в неформалното образование (ЦИИНО) към Факултета по педагогика на СУ "Св. Климент Охридски" покани институции и организации съвместно с академичната общност да представят и обменят опит по най-значимите актуални теми в сферата на алтернативното и иновативно мислене и работа за образователна подкрепа на всеки и всички.
Интернет страница на SKYLA: www.interregeurope.eu/skyla

Презентация



 


SKYLA: Срещи за професионалното образование и умения за дигиталния и зелен преход

На 4 октомври Клъстерът ?Мехатроника и автоматизация“ и Столичната община организираха срещи с местни заинтересовани страни по време на изложението MachTech&InnoTech 2023 в ИнтерЕкспо Център в София. На тези срещи се събраха участници от различни среди като представители на компании, учители и ученици от професионални гимназии, изучаващи инженерни и ИТ специалности.

Целта на тези срещи беше да се разговаря с регионалните заинтересовани страни за уменията, необходими за постигане на успех в съвременните променящи се индустрии, тъй като те стават все по-цифрови и екологични. Срещите са част от дейностите на местно ниво по проект “Умения, свързани с интелигентната специализация в контекста на двойния преход” (SKYLA) по Програма ?Интеррег Европа” 2021 – 2027 за идентифициране на уменията в професионалното образование и обучение (ПОО), необходими за успешния дигитален и зелен преход. Българските партньори в SKYLA организираха и демонстрационна сесия на STEM оборудване, което може да се използва в професионалните училища и центрове в подкрепа на развитието на цифрови умения.

Представители на компании, занимаващи се с машиностроене, автоматизация, силова електроника и роботика, разказаха за предизвикателствата, с които се сблъскват в бързо развиващия се бизнес свят. Те обсъдиха и как използват съвременни технологии, за да бъдат по-ефективни, и подчертаха значението на това да разполагат с квалифицирани, гъвкави и опитни служители, готови да работят в реалните условия на работното място.

Учениците и техните учители от професионалните гимназии споделиха как усвояват практически умения в свободноизбираемите часове. Те разказаха за проектите и дейностите под ръководството на своите учители, често като доброволци, които им помагат да развият умения, необходими им за бъдещата професия.

Един от акцентите в тези дискусии беше организирането на срещи между ученици, техните родители, учители и хора от бизнес средите. Целта е да се покаже, че в областта на мехатрониката, автоматизацията и свързаните с тях области има вълнуващи професии, а не само популярните и модни професии в областта на програмирането и информационните технологии.



 



ПЪРВА СРЕЩА ПО ПРОЕКТ SKYLA


На 4 юли в Софийската лаборатория за иновации се проведе въвеждаща среща по проект ?Умения, свързани с интелигентната специализация в контекста на двойния преход” (SKYLA - Smart Specialisation Skills Ecosystems for the Twin Transition), финансиран по Програма ?Интеррег Европа” 2021 - 2027 на Европейския съюз.

В дискусията, организирана от Столична община и Клъстер ?Мехатроника и автоматизация” се включиха представители на образователни институции, неправителствения сектор и бизнеса.

Общата цел на SKYLA е да подкрепи публичните организации в идентифициране на уменията на бъдещето в контекста на двойния преход за по-интелигентно и устойчиво развитие чрез засилване и адаптиране на ролята на професионалното образование и обучение (ПОО) в стратегиите за интелигентна специализация.

Основен фокус на проектните дейности за България е Стратегия за младите хора на Столична община (2017 – 2027), приета с Решение № 787 от 8.12.2016 г. на Столичен общински съвет, в частност оперативна цел 2.1. ?Стимулиране на продължаващото образование и младежко предприемачество“ и нейните мерки за плавен преход от училище към работа, чрез преодоляване на пропуските между етапите в обучението на младите хора, за да отговарят по-добре на нуждите на индустрията или да стартират нов бизнес.
 


 



"УМЕНИЯ ЗА ИНТЕЛИГЕНТНА СПЕЦИАЛИЗАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДВОЙНИЯ ЗЕЛЕН И ДИГИТАЛЕН ПРЕХОД" (SKYLA)


Име на проекта: ?Умения за интелигентна специализация в подкрепа на двойния зелен и дигитален преход“ (SKYLA – Smart Specialisation Skills Ecosystems for the Twin Transition)

Програма: Програма ?Интеррег Европа” 2021 – 2027 на Европейския съюз

Стойност: 110 000 лева

БФП:  104 500 лева

Съфинансиране: 5 500 лева

Цел: Общата цел на SKYLA е да подкрепи публичните органи в поставянето на уменията на бъдещето в контекста на двойния преход за по-интелигентно и по-устойчиво развитие чрез засилване и адаптиране на ролята на професионалното обучение и образование в стратегиите за интелигентна специализация.

Период на изпълнение: 1 март 2023 г. – 1 юли 2027 г.

Кратко описание: Проектът разглежда уменията в центъра на двойните политики за зелен и дигитален преход и укрепването на професионалното образование и обучение в контекста на регионалните екосистеми и иновационни стратегии.

Съзнавайки своята политическа роля за преодоляване на недостига на умения и необходимостта от подпомагане на работещите за преквалификация и повишена квалификация, 10 партньори от 8 европейски региона, подкрепени от експертизата на асоциации в областта на ученето през целия живот, си сътрудничат за изграждане на капацитет в регионите за прогнозиране на уменията, които ще се изискват от динамично развиващите се модерни индустрии с дигитални и зелени технологии.

Основните целеви групи на SKYLA са организациите за професионално образование и обучение, представителите на индустрията с фокус върху дигиталния и зелен растеж, публични администрации и агенции, образователни институции и неправителствени организации в сферата на съвременното обучение и учене през целия живот. В по-широк кръг на комуникация, SKYLA се стреми да достигне гражданите, студентите и работещите в различни сектори, свързани с двойната зелена и дигитална трансформация.

Партньори на Столична община в проект SKYLA са:

  • Агенцията за развитие на Емполесе Валделса, Италия – водещ партньор
  • Община Подлаские, Полша (Podlaskie Voivodeship)
  • Областен съвет на Регион Скане, отдел "Регионално развитие" Швеция (Regional Council of Sk?ne, Department for Regional Development)
  • Център за промишлено развитие Юг, Швеция (Industrial Development Center South, Sweden)
  • Клъстер ?Мехатроника и автоматизация“, България
  • Областен съвет на окръг Фингал, Ирландия (Fingal County Council)
  • Фонд за регионално развитие на Атина, Гърция (Regional Development Fund of Attica)
  • Европейска асоциация на регионалните и местните власти за учене през целия живот, Брюксел (European Association of Regional and Local Authorities for Lifelong Learning)
  • Агенция на Европейския социален фонд, Литва (European Social Fund Agency, Lithuania)
  • Бюро по труда Прованс – Алпи, Лазурен бряг, Франция (P?le emploi Provence-Alpes-C?te d’Azur)
  • Регион Тоскана, Италия (Regional Government of Tuscany – Directorate for Education, Training, Research and Employment)  
  • Министерство на образованието, науката и спорта на Литва (Ministry of Education, Science and Sport, Lithuania).

Повече за SKYLA можете да намерите на интернет страницата на проекта: http://www.interregeurope.eu/skyla